2015 Confederation Cup

ST. JOHN’S, NL – Some of the top high school hockey teams from Atlantic Canada are back in St. John’s this February for the 17th-Annual Confederation Cup.

The two-tier tournament hosted by the Gonzaga High School Vikings in St. John’s has been running since 1999, when the province of Newfoundland and Labrador celebrated its 50th year as a Canadian province.

Currently on a downward trend in number of teams participating, the tournament started off its first year with 28 teams and grew to 56 teams by 2003. After 2003, the organizing committee limited the number of invited teams to 48 (32 male teams & 16 female teams), however the last female teams competed in 2007, and, in 2014 there were no teams competing from New Brunswick or Prince Edward Island for the first time since the tournament commenced.

This year’s tournament features just 19 teams, with only one of them being from outside Newfoundland.

This high-pace tournament has featured several of Newfoundland’s top players including Carolina Hurricanes draft-pick Clark Bishop (Cape Breton Screaming Eagles, QMJHL), Marcus Cuomo (Québec Remparts, QMJHL), and Tyler Boland (Rimouski Océanic, QMJHL).

2015 Teams Map:

Red = Tier 1       Blue = Tier 2

2015 Confederation Cup Teams Map


Tier One

Division A   Division B  
Ascension Collegiate (Astros) Bay Roberts, NL Queen Elizabeth High School (Pioneers) Foxtrap, NL
Holy Heart High School (Highlanders) St. John’s, NL Halifax West High School (Warriors) Halifax, NS
Gonzaga High School (Vikings) St. John’s, NL Exploits Valley High (Eagles) Grand Falls-Windsor, NL
Holy Spirit High School (Falcons) Conception Bay South, NL O’Donel High School (Patriots) Mount Pearl, NL

Tier Two

Division A   Division B  
Carbonear Collegiate (Sentinels) Carbonear, NL Stephenville High School (Spartans) Stephenville, NL
Crescent Collegiate (Coyotes) South Dildo, NL Prince of Wales Collegiate (Cavaliers) St. John’s, NL
Holy Trinity High (Tigers) Torbay, NL Gander Collegiate (Concordes) Gander, NL
Mount Pearl Senior High (Huskies) Mount Pearl, NL St. Kevin’s High (Mavericks) Goulds, NL
Division C
Mobile Central High School (Monarchs) Mobile, NL
Bishop’s College / Booth Memorial High [Combined Team] (Barons / Braves) St. John’s, NL
Clarenville High School (Cougars) Clarenville, NL
Laval High School (Cavaliers) Placentia, NL


Schedule

Date Time Arena Division Home Away  
Thurs, Feb. 5th 3:00 pm Robert French Memorial Stadium 1B Queen Elizabeth O’Donel
  3:00 pm Goulds Sports Arena 2C Bishop’s / Booth Mobile
4:00 pm Paradise Arena 1A Holy Spirit Ascension
  4:30 pm Robert French Memorial Stadium 2A Carbonear Crescent
4:30 pm Goulds Sports Arena 1A Holy Heart Gonzaga
  5:30 pm Paradise Arena 2B Stephenville Prince of Wales Collegiate
6:00 pm Jack Byrne Arena 2A Mount Pearl Senior High Holy Trinity
  6:15 pm Robert French Memorial Stadium 2C Laval Clarenville
6:15 pm Goulds Sports Arena 2C Gander St. Kevin’s
7:15 pm Paradise Arena 1B O’Donel Exploits Valley High
7:45 pm Goulds Sports Arena 1A Ascension Holy Heart
  8:00 pm Robert French Memorial Stadium 1B Halifax West Queen Elizabeth
8:45 pm Paradise Arena 1A Gonzaga Holy Spirit
Friday, Feb. 6th 10:00 am Goulds Sports Arena 1B Halifax West Exploits Valley High
11:30 am Goulds Sports Arena 2B Stephenville Gander
  3:00 pm Mount Pearl Glacier II Arena 2A Mount Pearl Senior High Carbonear  
3:00 pm Robert French Memorial Stadium 2C Mobile Laval
3:00 pm Goulds Sports Arena 2B Prince of Wales Collegiate St. Kevin’s
4:00 pm Paradise Arena 2C Clarenville Bishop’s / Booth
4:00 pm Jack Byrne Arena 2A Holy Trinity Crescent
4:30 pm Robert French Memorial Stadium 1B O’Donel Halifax West
4:30 pm Goulds Sports Arena 1A Ascension Gonzaga
5:30 pm Paradise Arena 1A Holy Heart Holy Spirit
  6:00 pm Goulds Sports Arena 2B St. Kevin’s Stephenville
6:15 pm Robert French Memorial Stadium 1B Exploits Valley High Queen Elizabeth
  7:15 pm Paradise Arena 2A Crescent Mount Pearl Senior High
7:30 pm Goulds Sports Arena 2C Laval Bishop’s / Booth
  7:45 pm Robert French Memorial Stadium 2B Gander Prince of Wales Collegiate
8:00 pm Jack Byrne Arena 2A Carbonear Holy Trinity
  8:45 pm Paradise Arena 2C Clarenville Mobile

Previous Winners:

1999 – 2007: Listed on Trophy

2008

Tier 1: Gonzaga Vikings (St. John’s, NL)

Tier 2: Corner Brook Regional High Titans (Corner Brook, NL)

2009

Tier 1: Auburn High School Eagles (Cole Harbour, NS) and Holy Heart Highlanders (St. John’s, NL) (Co-Champions)

Tier 2: Holy Spirit High Falcons (Conception Bay South, NL)

2010

Tier 1: Corner Brook Regional High Titans and O’Donel Patriots (St. John’s, NL) (Co-Champions)

Tier 2: Avon View High School Avalanche (Windsor, NS) and Eastern Shore District High Schooners (Musquodoboit Harbour, NS) (Co-Champions)

2011 (25 teams)

Tier 1: Dr. John Hugh Gillis Regional High School Royals (Antigonish, NS)

Tier 2: Booth Memorial Braves (St. John’s, NL)

2012 (27 teams)

Tier 1: Holy Heart Highlanders

Tier 2: Northumberland Nighthawks (Westville, NS)

2013 (27 teams)

Tier 1: CP Allen High Cheetahs (Halifax, NS)

Tier 2: Northumberland Nighthawks

2014 (26 teams)

Tier 1: O’Donel High Patriots

Tier 2: Discovery Collegiate Destroyers (Bonavista, NL)

2015 (19 teams)

Tier 1: Gonzaga Vikings

Tier 2: Mount Pearl Senior High Huskies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s